Piece na słomę ogrzeją budynki gospodarcze?

Sierpień 21, 2022

Jak ogrzewać duże budynki gospodarcze?

Ogrzewanie dużych budynków gospodarczych często wiąże się ze sporymi kosztami. Chcąc je obniżyć, warto zdecydować się na zmianę sposobu ogrzewania na taki, który nie będzie wymagać ponoszenia dużych wydatków na zakup opału.

Ciekawą opcją jest zainstalowanie pieca, w którym spala się słomę. Jest ona łatwo dostępna i niedroga. Oczywiście spala się szybciej niż węgiel czy drewno, jednak dobry kocioł na słomę i tak jest doskonałym wyborem.

Aby jednak piece na słomę spełniały swoją rolę, słoma musi być sucha i zebrana w odpowiednim momencie. Oczywiście i po zebraniu może trochę wyschnąć, jeśli jednak bele słomy są bardzo duże, jej wysychanie może być znacznie utrudnione. 

Sucha słoma to dużo lepsze ogrzewanie

budynki gospodarcze ogrzewanieWilgotna słoma pali się dużo trudniej. Co więcej, podczas spalania takiej powstają spore ilości dymu. Aby piec na słomę działał sprawnie, musi być w nim spalana słoma bardzo sucha.

Konieczne jest więc jej magazynowanie na terenie zadaszonym. Zmniejsza to ryzyko zawilgacania się słomy. Aby efektywnie ogrzewać duże budynki słomą, trzeba zgromadzić jej spore ilości.

Piece na słomę i kotły ma biomasę najlepiej wiec sprawdzają się w dużych firmach i gospodarstwach rolnych, w których jest miejsce na stworzenie zadaszonego magazynu na słomę. Do magazynowania słomy można też przeznaczyć budynek, który na terenie działki się znajduje. Ważne by w środku było sucho.

Jaki piec wybrać?

Piec na słomę musi być odpowiedniej mocy i wielkości. Te parametry dopasowuje się do wielkości pomieszczenia jakie ma ogrzewać i temperatur, jakie w pomieszczeniu mają być. Warto tu dodać, że najlepszym rozwiązaniem są piece na słomę, w których można spalać także inne rodzaje opału, na przykład trociny, brykiet lub pellet.

Kotły na biomasę http://heyk.pl/ montuje się szybko. Oczywiście jest to zadanie dla fachowców działających w tej branży. Montaż takiego kotła jest związany z kosztami, warto jednak wiedzieć, że inwestycja ta szybko się zwróci w postaci oszczędności przy eksploatacji pieca. Jeśli kocioł ma być zainstalowany w gospodarstwie rolnym, w którym uprawia się zboże, a więc i słomy jest pod dostatkiem, koszty użytkowania pieca na słomę będą jeszcze mniejsze.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *