Trawertyn – płytki naturalne w Twoim domu

Lipiec 22, 2022

Urządzanie domu lub mieszkania to satysfakcjonująca, choć niełatwa, część przeprowadzki. Zwolennicy naturalnych rozwiązań być może zainteresują się eleganckim i klasycznym trawertynem, o którym więcej w tekście poniżej.

Czym jest trawertyn?

Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Przeważająca kolorystyka trawertynu to biel, etapami przechodząca w żółć i czerwień. Wyglądem trawertyn jest zbliżony do marmuru, ale jest bardziej porowaty i miękki. Trawertyn na świecie jest tam, gdzie wapienne źródła: znajdziemy go między innnymi w Stanach Zjednoczonych, w Chinach, ale też w Europie: we Francji, we Włoszech czy w Turcji. Trawetyn mamy też w rodzimej Polsce.

Gdzie wykorzystuje się trawertyn płytki?

Na trwatertyn mawia się alabaster egipski. Dlaczego? Skała ta była wykorzystywana w starożytnym Egipcie. Wówczas z trawertynu wykonywało się między innymi posągi. Obecnie, jest to uznawany za luksusowy materiał wykorzystywany ozdobnie do dekorowania wnętrz. Trawertyn (płytki) kojarzy się z elegancją i klasą i pasuje zarówno do klasycznych aranżacji jak i do przestrzeni urządzonych w duchu bardziej nowoczesnym.

Jest to materia wdzięczna do obróbki ponieważ ma porowatą strukturę i jest odporna na zarysowania. Trawertyn naturalnie posiada liczne otwory, które są efektem procesu formowania się skały i w takiej formie może pozostać, ale w ofercie producentów istnieją również trawertynowe płyty z zalepionymi żywicą dziurami. Kwestia preferencji. Z trawertynu wykonuje się płytki, blaty, obudowę kominku, schody, podłogi czy płyty elewacyjne.

Płytki z trawertynu

Trawertyn jest porowaty i lżejszy niż marmur, a zarazem zachowuje dobrą wytrzymałość wobec czynników atmosferycznych i uszkodzeń. Dzięki tym cechom i pięknej kolorystyce, jest to materiał idealnie nadający się na płytki wewnętrzne. Świetnie przewodzi ciepło więc płytki swobodnie możemy wykorzystać do położenia na podłodze z ogrzewaniem.

Cena trawertynu

Metr kwadratowy trawertynu to wydatek pomiędzy 80 i 300 złotymi. Cena płytek to około 100- 200 złotych za metr kwadratowy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *