Popularne odmiany kukurydzy

Luty 23, 2022

Kukurydza to trzecia pod względem upraw na świecie roślina. Postęp biologiczny powoduje, że co roku na rynkach rolnych pojawiają się coraz to nowe odmiany kukurydzy o coraz wyższej wydajności oraz odporności na choroby. Wielu rolników przez lata pozostaje wiernych temu co znane i kupuje te same, używane od lat nasiona kukurydzy. Warto jednak sięgnąć także po nowości.

Czym kierować się wybierając ziarna kukurydzy?

Wybierając ziarno do uprawy kukurydzy należy kierować się przede wszystkim jej przeznaczeniem. Generalnie wyróżniany dwie podstawowe odmiany kukurydzy. Jest to kukurydza przeznaczona do uprawy pod ziarno oraz kukurydza, z której otrzymuje się kiszonkę.

Drugą ważną cechą opisującą nasiona kukurydzy jest tzw. współczynnik FAO, który mówi nam o wczesności danej odmiany. Określa on możliwość zastosowania danej odmiany w określonych warunkach termicznych oraz klimacie.

Wymagania stawiane kukurydzy przeznaczonej do uprawy pod ziarno

W zależności od regionu Polski, gdzie będą uprawianie nasiona kukurydzy powinny mieć następujące współczynnika FAO: 290-300 dla Polski południowej oraz 220-230 dla Polski północnej. Możliwe jest stosowane odmian kukurydzy o jeszcze wyższym FAO, czyli późniejszych.

Stwarza to jednak pewne zagrożenie dla jakości plonów. Jeśli bowiem z jakiegoś powodu lato będzie deszczowe i chłodne to taka kukurydza będzie bardziej wilgotna. Również uzyskane z niej plony będą niższe. Ziarna kukurydzy o wysokiej wilgotności skupowane są po niższej cenie, jako produkt o gorszej jakości.

Wymagania stawianie kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę

Odmiany kukurydzy (więcej) z których produkuje się kiszonkę mają inne wymagania niż odmiany przeznaczone na ziarno. W ich przypadku najkorzystniejsza wartość współczynnika FAO wynosi 240-250. Nasiona kukurydzy o tak wysokiej wczesności mają w momencie zbioru bardzo wysoką wilgotność.

W przypadku kukurydzy na kiszonkę jest to jednak cecha pożądana, pozwala bowiem uzyskiwać pasze o wysokich wartościach odżywczych i energetycznych. Dodatkowo gatunki kukurydzy na kiszonkę powinny spełniać szereg kryteriów wizualnych, np. odpowiedni kształt ziarna.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *