Wszystko co musisz wiedzieć o lanolinie

Październik 21, 2021

Czym jest lanolina?

Lanolina to naturalny tłuszcz owczy. Jej pozyskanie odbywa się w trakcie procesu oczyszczania wełny, na której się osadza. Lanolina ma nietypową, ciężką konsystencję, przypominającą wosk. Najczęściej występuje o barwie ciemnożółtej lub żółtobrunatnej, chociaż zdarza się, że bywa w odcieniach brązu. Zanim przejdzie proces oczyszczania, aby móc ją wykorzystać w kosmetyce czy przemysłowej produkcji farmaceutycznej, może wydawać charakterystyczną woń. 

Właściwości

W naturalnym środowisku, lanolina pełni funkcję ochronną https://rodzinaeko.pl/lanolina-farmaceutyczna-100-g. Doskonale pochłania duże ilości wody (nawet dwukrotną ilość w stosunku do swojej wagi), co nie wpływa znacząco na jej konsystencję. Mówiąc inaczej, nie jest ona środkiem łatwo rozpuszczającym się, a emulgatorem.

Oczyszczony produkt, czyli o jakości farmaceutycznej, charakteryzuje się właściwościami ochronnymi, wygładzającymi oraz natłuszczającymi. Dlatego lanolina farmaceutyczna tak często występuje w kontekście różnego rodzaju kremów oraz balsamów dla osób z suchą i bardzo suchą skórą.

Zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i nie tylko

Lanolina to substancja, która jest bardzo łatwo wchłaniana przez skórę, co znacząco wpływa na jej popularność w przemyśle kosmetycznym. Jako emulgator doskonale nadaje się jako baza pod kremy, balsamy do ciała, a nawet pomadki. To samo zastosowanie jest wykorzystywane w przemysłowej produkcji farmaceutycznej.

Wszelkiego rodzaju maści o właściwościach leczniczych zazwyczaj są wytwarzane z wykorzystaniem oczyszczonego tłuszczu owczego. Co ciekawe, nie ma przeciwwskazań do używania tej substancji bezpośrednio na skórze. Jakiekolwiek reakcje alergiczne są wynikiem niedokładnego oczyszczenia produktu po jego pozyskaniu lub dodatku detergentów. Oznacza to, że środek nie jest wysokiej jakości.

Domowy użytek

Chociaż lanolina jest powszechnym środkiem w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją nabyć na własny użytek.

Oprócz bezpośredniego stosowania na skórę, istnieje możliwość zrobienia kremu domowymi sposobami. Dzięki temu jest pewność, że dany kosmetyk nie ma żadnych szkodliwych substancji. Jednakże przed dokonaniem zakupu czy użyciem produktu należy upewnić się, że jest to lanolina farmaceutyczna wysokiej jakości. Jej woń powinna być ledwie wyczuwalna, a barwa jasnożółta.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *