Światło i ciepło podstawą bezpiecznego biwaku

Wrzesień 14, 2021

Bezpieczny biwak w lesie

Latarki, zapałki, świeczki i wiele więcej, wszystko to służy do rozpalenia ognia lub oświetlenia w sytuacjach mniej komfortowych. Abstrahując od sytuacji w domu, kiedy brakuje prądu i prawie zawsze mamy pod ręką coś, co może nam pomóc oświetlić dom jak świeczki, latarki czy lampki ledowe na baterie. Zdarzają się sytuacje, gdzie możemy przewidzieć, że jakieś dodatkowe oświetlenie nam się przyda np. wieczorny spacer po parku, czy zbieranie grzybów o świcie.

Wiele osób decyduje się na użycie latarki w telefonie, oczywiście jest to pomocne i wygodne rozwiązanie, jeżeli ciemność zastanie nas niespodziewanie, jeśli jednak sytuacja jest do przewidzenia lepiej wziąć coś, co sprawdzi się o wiele lepiej. Latarki w telefonie często mają mały zasięg i świecą bardzo delikatnym, miękkim światłem, dodatkowo bateria w telefonie nie jest zbyt wytrzymała i podczas ciągłego świecenia szybko ulega rozładowaniu.

Co oferują sklepy internetowe

Obecnie sklepy oferują ogromny wybór latarek między innymi czołowych i ręcznych. Latarki czołowe doskonale sprawdzą się podczas pracy, gdy obie ręce mamy zajęte, nie musimy nic dodatkowo trzymać.

Taką latarką trudno jednak oświetlić konkretny punkt, jeżeli zależy nam na silnym, dokładnym, punktowym oświetleniu lepiej zaopatrzyć się w latarkę turystyczną ręczną, producenci oferują od całkiem malutkich mieszczących się w kieszeni po duże latarki z kilkunastometrowym zasięgiem.

Rozpalanie ognia – przydatne gadżety

Pozostając przy temacie światła i ognia przybliżę pokrótce akcesoria służące do rozpalenia ognia. Pierwsza na myśl nasuwa się oczywiście zapalniczka, często wśród towarzyszy wycieczki jest jakaś osoba, która taką posiada, jest to zresztą na równi z zapałkami przyrząd, który możemy kupić w niemal każdym sklepie. Zapalniczka jest bardzo przydatna podczas wypadu na ognisko czy grilla stąd też jej popularność.

Warto więc wiedzieć o istnieniu zapalniczek benzynowych z dożywotnią gwarancją czy tak zwanych wiecznych zapałek, które w przeciwieństwie do tych klasycznych nie złamią się, nie zamokną i płoną o wiele mocniej, są zatem również odporne na nieprzychylne warunki pogodowe jak wiatr czy deszcz. Bez zapalniczki lub zapałek ciężko będzie laikowi poradzić sobie w ciemnym, zimnym lesie, ale również podczas rozpalania grilla w ogrodzie. Kolejnym gadżetem, służącym do rozpalenia między innymi ogniska czy podpalenia pochodni będzie krzesiwo.

Krzesiwo jest prostym urządzeniem, niemalże pierwotnym sposobem do rozpalenia iskry, dla prawdziwych fanów survivalu. Podczas pracy z krzesiwem należy pamiętać, że nie działa ono tak, jak zapalniczka, krzesiwo pozwoli nam coś podpalić, jednak wymaga to z pewnością zdolności manualnych i doświadczenia.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *