Czy badanie USG jamy brzusznej jest bezpieczne

Listopad 26, 2019

Każdemu z nas przyszło się chyba nie jeden raz zmierzyć z bólem brzuch. Ale co zrobić, gdy mimo zażywanych leków ból nie maleje, a nawet co gorsza wzrasta jego natężenie. Całą gamę mniej lub bardziej poważnych chorób może z powodzeniem zdiagnozować zwykłe badanie usg. Badanie charakteryzuje się niezwykle niską inwazyjnością, i nie wielką ilością potrzebnych do spełnienia kryteriów.

Czym jest badanie USG?

Badanie usg, albo badanie ultrasonografem stosuje ultra dźwięki do diagnozowania i badania tkanek metodą obrazowania. Urządzenie badacza to tak na prawdę urządzenie służące do emitowanie i odbierania fal ultradźwiękowych. Ultrasonografia ma obecnie zastosowanie w min. dermatologii, kardiologii, neurologii, okulistyce, pulmonologii czy ginekologii.

USG Kraków

Przygotowanie do badania

Na badanie należy stawić się na czczo – ok. 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od spożywanie pokarmów, dopuszczalne są niewielkie ilości niegazowanej wody. Należy również wystrzegać się żucia gumy i palenie papierosów. W sytuacji gdy pacjent ma tendencję do wzdęć zalecana jest lekkostrawna dieta, do której należy się stosować co najmniej dwa dni przed badaniem. Można również zażyć specyfiki oczyszczające jelita z nadmiernych ilości gazów.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej należy do badań cechujących się dużym bezpieczeństwem. Lekarz nakłada na miejsce badania żel tak aby urządzenie monitorujące miało zapewniony możliwie jak największy kontakt ze skórą osoby badanej.

Badany w czasie trwania badania usg na bieżąco informowany o ruchach, które potencjalnie powinien wykonać, ważny jest kontakt między badanym, a badającym i prawidłowe wykonywanie poleceń badającego. Żel może zostać usunięty od razu po zakończeniu i poinformowaniu o tym fakcie badanego.

Przeciwwskazania

Pomimo dużego bezpieczeństwa badania istnienie w stosunku do niego kilka przeciwwskazań. USG jamy brzusznej nie może zostać bezwzględnie wykonane w przypadku otwartych ran skóry, uszkodzeń tkanki kostnej, infekcji ran otwartych oraz oparzeń skóry.

W mieście Kraków badanie USG jamy brzusznej zrobisz w klinice: https://leaclinic.pl/usg-jamy-brzusznej-krakow/

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *